Farní liturgický kalendář
Kateřinské slavnosti Písečná
Srdečně vás zveme na tradiční Kateřinskou pouť, která oživí Písečnou v sobotu 22.11.
Tento rok budeme mít výjimečného hosta. Mše sv. povede P. Arul kněz s Indie. Následně přesuneme se do obecního sálu ke společnému stolu. Můžeme se těšit na besedu o životě dětí v Indi, muzikál „Jeden dům“, spousta dobrot (tradiční dýhovka, krocan, čokoládová fontána) a zábavy. Hudební nástroje a dobra nálada vítány. Těším se na společné chvíle.
Videoreportáž z Jubilea mládeže v Římě
Videoreportáž z Jubilea mládeže v Římě
Nestihli jste na farním dnu naši besedu o Jubileu mládeže 2025 v Římě? Nebo vám nestačila porce fotek a videí, které jsme tam promítali?
Pusťte si krátký film dokumentující náš týden ve „Věčném městě“ a přeneste se na půl hodiny do Říma spolu s námi. Těšit se můžete na Vatikán, Svaté brány čtyř nejvýznamnějších křesťanských chrámů, Colosseum a další antické památky, trsající české biskupy, davy poutníků a samozřejmě také na Svatého Otce Lva XIV., kterého jsme viděli pěkně zblízka, a to dokonce hned 2x, když kolem nás projížděl ve svém papamobilu!
Videoreportáž Žamberáků v Římě je k dispozici na YouTube:
Lukáš Sourada
Výstava příběhů z Indie
V kostele sv. Václava v Žamberku si můžete od 10. října do 5. listopadu prohlédnout putovní výstavu „Štafeta dobra“, která vypráví příběhy absolventů dobročinného projektu Adopce na dálku®. V pátek 10. října od 19:15 (bezprostředně po večerní bohoslužbě) se pak v D-centru uskuteční beseda o životě indických dětí, na kterou jste srdečně zváni.
Diecézní katolická charita Hradec Králové tímto děkuje všem dárcům, kteří podporují vzdělávání chudých indických dětí. Díky Vám se z absolventů projektu se stávají sebevědomí lidé, kteří se dokážou postarat o svoje rodiny a jsou přínosem pro celou indickou společnost.
Více informací najdete na webu www.adopce.hk.caritas.cz.
Farní tábor Hrdinové divokého západu
Farní tábor Hrdinové divokého západu
Rok se s rokem sešel a zase jsme se všichni setkali v neděli 17. srpna na tábořišti ve Svratouchu. Huráá! Všichni se zabydleli, seznámili, hry zahráli a užili si první prima večer.
V pondělí si naši mladí kovbojové mohli vybrat volitelné aktivity a prokázat tak, že mají v naší osadě své místo! Výroba vlajek, práce se dřevem, nácvik pohádky a vaření v kotlíku. Všichni byli moc šikovní a vzali jsme je do týmu. Po oběde následovala kovbojská olympiáda, která byla jen dalším důkazem, že to nejsou žádní zelenáči!
V úterý ráno jsme se probudili a zjistili, že nám přes noc místní proradná myš bohužel ujedla zásoby jídla… ale aspoň byla příležitost ověřit, zda jsou všichni schopni spojit síly a potravu sehnat. Ulovili jsme pár bizonů, vypěstovali zeleninu a také se nám podařilo podojit divoké krávy! takže večeře BYLA! Odpoledne si každý přizpůsobil své náladě – malování na tašky, výroba pistolek, lezení, maskování v přírodě, zdravověda, karetní triky a další kouzla…Jo a večer nás navštívil tajemný kovboj – odpadlík ze skupiny Daltonů! Nabídli jsme mu nocleh a byli jsme zvědaví, co všechno se od něho dozvíme.
V noci z úterý na středu nás přepadli banditi a museli jsme se postavit nejen jim, ale i vlastnímu strachu! Díky naší statečnosti jsme obdrželi důležité indicie k nalezení pokladu.
Hned ráno jsme se věnovali, jako správní kovbojové, práci ve stáji. Odpoledne jsme se opět setkali s bandity a povedlo se nám je zahnat. O zábavu se postaral večerní SALOON, kde jsme se utkali v karetní hře BANG, souboji v piškvorkách, v páce, přetahování s lanem, rozesmívání a další… jo a také nechyběla diskotéka . Zkrátka nabitý den!
Ve čtvrtek jsme se vydali na dlouhou výpravu a nalezli druhou polovinu šifry k nalezení pokladu. Během cesty jsme se setkali s kolegy místního Šerifa, kteří nám ukázali a řekli spoustu zajímavých věcí o jejich práci. Nesměla chybět nejoblíbenější hra Piráti, která naše 15 km dlouhé putování zakončila. K večeři byly sladké kolotoče a pak už jen zpívání s kytarou u ohně.
Hned v pátek ráno jsme se, jako správní kovbojové, věnovali koním a uspořádali závody. Naštěstí všichni vyvázli bez zranění. Po obědě jsme odhalili místního záškodníka – tedy spíše záškodnici, která nám schovávala věci a záškodničila. Po jejím vysvětlení a našem krátkém přemýšlení jsme se rozhodli dát ji druhou šanci. Aby toho nebylo málo, museli jsme se opět utkat s bandity a povedlo se nám nad nimi zvítězit a pochytat je! Protože v naší prérii máme dobrá srdce, domluvili jsme se, že se také polepší a budou nám v táboře pomáhat!
V sobotu se uskutečnila důležitá cesta plná šifer, díky kterým jsme obdrželi kód k získání pokladu! Odpoledne byl slavný Pub kvíz a přípravy na velkolepé oslavy, před kterými jsme si společně užili mši svatou! Také jsme se rozloučili s táborovými absolventy, kteří jeli letošní rok naposledy. Nejsme ale smutní, protože někteří z nich se třeba brzy stanou naši asistenti a vedoucí! Po skvělém dni jsme už jen společně zpívali, tančili a bavili se!
Ten týden tak utekl, že už nezbývá nic jiného, než se těšit na dobrodružství, které nás čeká zase za rok! Děkujeme všem vedoucím a kuchařkám, které se o nás celý týden starali ale hlavní dík patřím dětem a rodičům, kteří nás podporují, jezdí s námi a díky nim si můžeme vždy společně užít týden plný zábavy a dobrodružství! Těšíme se zase příště!
PS: Informace k potáborovému setkání a táboru 2026 se včas dozvíte!
Za tým FATAŽA, z.s. Karolína Dudková, alias K.J. Hoopoe
…
…
Jak to vidí účastníci
Po ranní rozcvičce byla snídaně a čas na hygienu. Naše dopoledne začínalo výpomocí po týmech v tábořišti (kronika, modlitby a pokřiky, pomoc v kuchyni, sběr dřeva a úklid tábořiště). Následovaly dopolední programy. Po obědě byl vždy polední klid a navazoval na něj odpolední program. Večer byl prostor na hry a hygienu. Celý den byl zakončen modlitbou u táboráku.
Letos byla dost chladná rána, ale teplý čaj nebo kakao a rozcvička nás vždy zahřály. Bonusem byly letos nové splachovací záchody.
Letošní týmy se jmenovaly :
Červení – Ohnivý fazole
Modří – Vraní oka
Fialoví – Vinaři
Žlutí – Šerifovy hvězdy
Zelení – Radioaktivní limetky
17.8.
První den, hned po příjezdu, byl zahájen hrou, při které jsme hledali svůj stan. Následovaly seznamovací hry a buldok. Večer jsme se společně setkali u táboráku a vedoucí nám rozdali kšiltovky v pěti různých barvách týmů
18.8.
Dopoledne byly workshopy (malování týmových vlajek, práce se dřevem, zálesácké vaření, nacvičování pohádky). Odpoledne vyplnila různá stanoviště s úkoly (vzduchovka, luk, lezení po laně, hod lasem, šipky, cornhole…).
19.8.
V dopoledním programu jsme museli prokázat schopnosti zkolit bizony a vypěstovat plodiny, abychom měli co jíst, protože nám myši snědly zásoby jídla. V následující aktivitě jsme po týmech dojili na koních krávy, abychom získali co nejvíce “mléka”. Později za námi přijel otec Jakub Brabenec, který celebroval mši svatou.
20.8.
Dlouhou odpolední hrou jsme vyléčili zraněného bratra Odpadlíka neboli Bílého muže, kterého jsme díky naší spolupráci při bojování proti banditům zachránili. V noci byla večerní hra a její náplní bylo získat ztracenou a roztrhanou část dopisu od Odpadlíka.
21.8.
Celodenní túru, během které jsme našli druhou část vzkazu od Bílého muže, nám zpestřila přednáška od policie ČR. Zastávka v Quantu nás posílila na další část výletu, kterou jsme jeli vlakem. Při cestě nemohla chybět hra Piráti.
22.8.
Dopolední program obsahoval závody na koních a společné focení. Odpoledne jsme šli do Svratouchu ověřovat výpovědi kuchařek a hráli jsme Piráty proti banditům.
23.8.
V dopolední části jsme hledali poklad v týmech. Zhruba okolo oběda nás přijeli navštívit Tomáš Ježdík, Maruška Souradová a Dorotka Ježdíková s Bernadetkou. Odpoledne bylo volné až do mše, kterou sloužil kněz Josef Roušar. Večer bylo společné ukončení tábora.
24.8.
Poslední den jsme se už balili zpátky domů a uklízeli jsme tábořiště. Po obědě už nás vítali naši rodiče a my s pláčem odjížděli domů😭.
STŘÍPKY OD DĚTÍ:
AMÁLKA: Na táboře mě bavily hry polokrevných a plnokrevných, Dotek a Trojnožka. Super byly taky mše. Bavilo mě sbírání odznáčků. Dobré byly i pokřiky, jídlo a nástupy.
MÁJA: Líbilo se mi hledání pokladu a to, že jsme si mohli zase něco koupit v Qantu.
KÁJA: Jsem ráda, že jsem tam byla, protože to jako vždy byl nezapomenutelný týden plný zážitků. Líbilo se mi, že jsme hráli hru Piráti a že jsme si vyrobili své vlastní hobby horse. Také se mi líbilo, že jsme skoro pokaždé zpívali u táboráku písničky, a že jsme i opékali špekáčky. Jsem moc ráda, že jsem si tento rok velice užila, a těším se na další.❤
KAKO: Letos byl farní tábor opravdu výjimečný. Kromě zábavy, radosti, duchovního klidu, výborného jídla a spousty her se totiž zúčastnili noví asistenti vedoucích. Moc se mi líbil program, společné modlitby a pokřiky, hry a chtěla bych všem zúčastněným za vše poděkovat.
VOJTA: Na táboře mě moc bavily hry. Jsem rád, že jsem tam jel. Téma bylo dobré.. Jídla mi také moc chutnala.
MATY: Na táboře se mi líbilo všechno, obzvlášť hry Piráti, Buldok a Trojnožka. Všechna jídla byla super, ale nejvíce mi chutnaly špízy.
Na závěr bychom chtěli srdečně poděkovat všem vedoucím za jejich neúnavnou energii, kreativitu a péči, kterou vkládali do každého dne tábora. Díky nim byl program nejen zábavný, ale i plný nezapomenutelných zážitků. Velké poděkování patří i našim kuchařům (zejména kuchařkám), kteří nám po celý pobyt připravovali výtečná jídla, která nás vždy potěšila a dodala energii pro další dobrodružství. Další díky patří i všem dětem, s kterými jsme vytvořili super kolektiv. Děkujeme, že jste byli součástí tohoto nezapomenutelného tábora!
Barbora Vávrová a Kristýna Jägerová
Žamberáci v Římě
Žamberáci v Římě
…aneb ohlédnutí za Jubileem mládeže 2025
Statisíce nových tváří, všudypřítomná radost naděje, slavnostní prostory chrámů, atmosféra protknutá Duchem svatým, nespočet vlajek různých států, radostný povyk všude okolo, Vatikán otevírající svou náruč, prosluněná Tor Vergata, haly plné poutníků…
To všechno a ještě mnohem více bylo součástí Jubilea mládeže, konaného v Římě od 28. července do 3. srpna 2025, v jubilejním roce, který je vyhlašován jednou za 25 let.
Naše farnost nashromáždila deset poutníků, což se dá rozhodně považovat za požehnané číslo. Všichni jsme se sešli v Hradci Králové, kde jsme po milém přivítání s dalšími poutníky z diecéze odjeli autobusovou dopravou směr Itálie.
Po dlouhé cestě jsme dorazili do onoho města, do něhož vedou všechny cesty. Poznali jsme kostel Santa Maria Regina Mundi, české centrum, římskou MHD a v neposlední řadě také ubytování v římském výstavišti Fiera di Roma.
Každý den jsme vstávali brzy kvůli dopravě na dopolední program, který se často odehrával v českém centru. Někdy jsme vyráželi i na další hromadné akce anebo putovali po vlastní ose.
Navštívili jsme baziliky se svatými branami, v bazilice sv. Pavla za hradbami se konala mše svatá v češtině, spoustu dalších chrámů, Kalixtovy katakomby, někteří i Vatikánská muzea a Sixtinskou kapli a dvakrát jsme také viděli projíždět papeže Lva XIV., jak na zahajovací mši, tak na generální audienci. V českém centru byla možnost svátosti smíření, v chrámech byla cítit duchovní atmosféra, zároveň jsme spatřili spoustu uměleckých a historických památek, jako třeba Koloseum nebo zbytky antického města. Jedno odpoledne jsme také jeli do města Ladispoli k Tyrhénskému moři, kde jsme si to velmi užili.
V závěru týdne nastalo vyvrcholení poutě – sobotní pouť na Tor Vergata, kde se konala večerní vigilie a nedělní dopolední mše se Svatým otcem. I přes sluneční žár a milion spolupoutníků a nepřílišný komfort jsme si to tam moc užili a zároveň jsme se cítili spojováni v té různosti národů vírou v trojjediného Boha.
Byl to opravdu Boží zážitek a je škoda, že už je dávno za námi. Každopádně, již za dva roky bude celosvětové setkání mládeže v Soulu v Jižní Koreji, což je naprosto úžasná zpráva, že tam narůstá počet křesťanů.
Děkujeme Ti, Pane Ježíši, za požehnané setkání!
Barbora Lehká
…
…
Letos v létě jsme opět měli možnost setkat se s mladými křesťany z celého světa. Tentokrát se nejednalo o Světové dny mládeže, jako tomu bylo před dvěma lety v Lisabonu. Letos se totiž v Římě po 25 letech konalo Jubileum mládeže na oslavu Jubilejního roku a my, mladí Žamberáci, byli u toho.
Celé setkání pro nás začínalo 27.7. v Hradci Králové, protože právě odtud vyjížděl náš autobus. V autobuse jsme byli nejen s dalšími mládežníky z naší diecéze, ale i knězem Tomášem Hoffmannem, který pro nás měl na cestu připravený krátký duchovní program.
Do Říma jsme dorazili po asi dvaceti hodinách rovnou k českému centru – malému kostelíku na východním okraji Říma. Zde jsme dostali potřebné informace a následně jsme se vydali na naše ubytování.
Celý týden jsme byli ubytovaní na výstavišti Fiera di Roma, které bylo od centra vzdáleno asi 2 hodiny cesty vlakem, což nebylo příliš praktické. Navíc zde byla ubytována další spousta lidí, takže v noci býval velký „šumraj“. Organizátoři naštěstí nás Čechy nijak nerozptýlili, takže jsme byli všichni pohromadě v jedné hale.
Vzhledem k vzdálenosti našeho ubytování od Českého centra jsme další den bohužel nestihli dopolední český program, ovšem neotáleli jsme a šli jsme si prohlédnout první papežskou baziliku, Santa Maria Maggiore (bazilika Panny Marie Sněžné). Zde jsme navštívili hrob papeže Františka a také jsme prošli svatou branou, která se otevírá pouze při speciálních příležitostech. Papežské baziliky jsou v Římě celkem čtyři, tedy i čtyři svaté brány. Nám se naštěstí za celý týden podařilo projít všechny, za což jsme vděční. Večer tohoto dne jsme se ještě účastnili zahajovací mše svaté, po které nás přijel ze svého papamobilu pozdravit sám papež Lev.
Další dny probíhaly v podobném duchu. Dopoledne byl program v českém centru, který jsme ne vždy stihli, a odpoledne byl program mezinárodní. A pokud zrovna program nebyl, tak jsme náš volný čas využili naplno, ať už prohlížením památek nebo koupáním v moři.
Celé setkání zakončila závěrečná sobotní vigilie na pláni Tor Vergata, po které jsme na místě přespali pod širákem, s následnou nedělní mší svatou, které se účastnilo asi milion mladých křesťanů z celého světa. Po mši svaté jsme se už pouze dopravili do českého centra, odkud jsme vyrazili naším autobusem zpátky do Česka.
Pouť do Říma pro nás byla intenzivním zážitkem a velkým posílením ve víře, a tak na ní jen tak nezapomeneme.
Celý průběh týdne byl zdokumentován televizí Noe, což, jak víme, mnozí z vás sledovali. Těšíme se, že se podrobněji s vámi podělíme o naše zážitky během farního dne 28. září.
Vojta a Vítek Faltusovi
Farní den je tu!
Už je to zase tady! Zveme Vás na farní den, ktery se uskuteční v neděli 28. zaří na farní zahradě v Žamberku. Bude to skvěla přiležitost se setkat.
Novéna k národním patronům pro předvolební čas
Pro období před říjnovými volbami do dolní komory Parlamentu ČR vznikla Národní modlitební novéna. Připravili ji vikáři pro pastoraci moravských diecézí. Devítidenní cyklus modliteb s národními patrony je připraven pro období od 24. září do 2. října.
„Cílem je připomenout velké osobnosti našeho národa a spojit se v modlitbě za budoucnost naší země. Věříme, že sjednocení v modlitbě může spojovat i v názorově a hodnotově rozdělené společnosti,“ uvádí P. Daniel Vícha – biskupský vikář pro pastoraci ostravsko-opavské diecéze.
Předmluvu k modlitební brožurce napsal olomoucký arcibiskup a předseda ČBK Josef Nuzík: „Nedávno mě zaujala promluva papeže Lva XIV., v níž zmínil, že každé společenství, aby bylo zdravé, potřebuje pravdu, jednotu a lásku. Tyto hodnoty mějme na paměti právě v tomto předvolebním čase a všechno, co se děje kolem nás ve společnosti a církvi, předkládejme Bohu.“
V devítidenní modlitbě se střídají patroni sv. Vojtěch, sv. Ludmila, sv. Jan Nepomucký, sv. Anežka Česká, sv. Václav, sv. Cyril a Metoděj, sv. Prokop, sv. Zdislava a mučedníci totalitních režimů 20. století.
Brožurku si můžete stáhnout ZDE. Modlitba je vhodná pro jednotlivce, rodiny, společenství i celé farnosti.
Zdroj: církev.cz

